Balkanlar Rotam

Ben İyiyim Anne

Nasıl ilerledim: Ülkeler ve şehirler sırasıyla; (ülkeler arası geçişlerde otogardan bilet alıp otobüsle geçişleri sağladım)

Rotam:

1. Makedonya

 • Üsküp
 • Ohrid
 • Struga

Ben iyiyim anne

2. Arnavutluk

 • Tiran

Ben iyiyim anne

3. Karadağ

 • Budva
 • Ohrid

Merve Usta

 

4. Bosna Hersek

 • Mostar
 • Saraybosna

Ben iyiyim anne

5. Sırbistan

 • Novi Sad
 • Belgrad

Merve Usta

Rota: 5 Ülke 10 Şehir

Ülkelerin para birimleri sırasıyla :

 1. Makedonya (Makedonya dinarı)
 2. Arnavutluk (Leke)
 3. Karadağ (Euro)
 4. Bosna Hersek (Mark)
 5. Sırbistan (Sırbistan dinarı

*Yanınızda döviz olarak Euro taşımanızı öneririm.

**Tüm ülkeler vizesizdir ve sadece pasaport ile gezilebilir.

Ben İyiyim Anne

Makedonya
Üsküp:

Türk Pasaportunuzla vizeye ihtiyaç olmadığı için Pasaport kontrolünde problem yaşamadım. Havalimanı – Üsküp Merkez arası 1 saate yakın sürüyor. Havalimanı çıkışında üzerime çullanan taksilere aldırış etmeden havalimanı çıkışında solumda kalan shuttle a bindim. Merkezde bir çok hotel ve hostel seçeneği var. 1 gün kalıp sonraki gün Ohrid’e geçeceğim için merkezde bir hostelde kaldım. İlk günü merkezi gezerek harcayabilirsiniz. Taş köprünün her iki yakasını da gezip birkaç insanla muhabbet edip günümü bitirdim.

Ben İyiyim Anne

Üsküp (Matka)

Sabah erkenden ilk gördüğüm otobüs şoförüne Matka’ ya nasıl gidebileceğimi sorup kendimi Üsküp Garı’ na kadar bıraktırdım. 60 numaralı otobüse bindim. Gidiş – dönüş 2,5 euro olan biletimi otobüs şoföründen  aldım. 3 saate yakın zaman geçirdim Matka’ da. Her iki saatte bir olan otobüse yetişip Üsküp Garı’ na geri dönüp Soboren hram ‘Sv. Kliment kilisesi için düştüm yollara. Merkeze 2 km uzaklıkta olan bu kiliseyi zamanınız varsa gidip görmeye değer.

Merve Usta

Ohrid

Sırtınıza çantanızı atıp gara gitmeniz yeterli her yarım saatte bir Ohrid için otobüs bulabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Otobüs tek yön 450 dinar.

Otobüsten indiğim gibi Apart sahibim Erol Bey karşıladı beni. Burada herkesle Türkçe konuşabilirsiniz çünkü halkın bir çoğu Türkçe biliyor. Bu şehre ilk başta 1 gün ayırmıştım ama görünce fikrimi değiştirip 3 gün kalmaya karar verdim. İlk gün şehir turu sonraki günlerde Sveti Navm için yarım günümü ayırdım. Merkezin yukarısında bulunan otobüs duraklarından Sweti Naum’ a giden otobüsler kalıyor. Yol 40 dakika civarında bileti de otobüsten alabilirsiniz. Ben durakta bekleyen insanları görünce 4 kişi taksi ayarladım ve aynı fiyata gidip döndüm sizde bu şekilde gidebilirsiniz. Otobüsler her 2 saatte bir hareket ediyor ona göre dönüşünüzü de ayarlayabilirsiniz.

Sveti Naum da kaynak sularını görmek isterseniz küçük kayıklara binmeniz gerekiyor. Kayık 4 kişi 10 Euro dilerseniz eksik kişileri oradaki insanlara sorarak tamamlayabilirsiniz. Bölgedeki küçük kiliseye uğramayı ve tavus kuşlarına çok yaklaşmamaya dikkat edin. Hediyelik eşyaları buradan almak yerine Ohrid merkezden almayı tercih edebilirsiniz. Daha uygun ve daha çok çeşit mevcut.

Ohrid merkezde Antik Tiyatro ve kaleyi keşfe çıkabilir, geri kalan zamanınızı çarşıda veya göl kenarındaki beachlerde keyifli zaman geçirerek harcayabilirsiniz.

Merve Usta

Arvanvutluk  – Tiran

Tiran küçücük bir şehir. Günü birlik bile gezilecebilir. Sabah erken saatte Tiran şehrine ulaştım. Tiran gezime Ulusal Tarih müzesini gezmeye başladım. Bu müze sayesinde ülke hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Küçük bir şehir olduğu için günü birlik gezmeye karar verdim ve düştüm Karadağ yollarına 🙂

Ben İyiyim Anne

Karadağ
Budva:

Budva’ ya geçen birilerini bulduğum için atladım arabalarına Budva’ ya ulaştım. Budva’ da özellikle Old Town’ daki hostelleri tavsiye edebilirim lokasyon olarak. Gece hayatı renkli, deniz kenarında olması haricinde insanları da şahane! Fiyatlar diğer Balkan Ülkelerine göre daha pahalı. Nedeni de ülkede Euro kullanılıyor.Bıraktım kendimi Budva Old Town un sokaklarına kayboldum. Alaçatı ya benzettim ara ara ama o kadar güzel bir atmosferi vardı ki uğramayı düşündüğüm şehirde kalmaya karar verdim.  Budva merkezden otobüs ile 20 dk uzaklık mesafesinde olan Stevi Stefan Adası’ na geçtim. Stevi Stefan adası dünyaca ünlü bir ada oteli.15.yy savunma, saklanma ve silahları ateşleme alanı olarak kullanılmış. Lonely Planet tarafından 1972 yılında dünyanın en özgün turistik ve en göz alıcı 10 yerden biri olarak seçilmiş. Marilyn Monroe, Sophia Loren, Liz Taylor gibi bir çok ünlünün ziyaret ettiği bir otel olmuş ama maalesef otel müşterileri haricinde içeri kimse alınmadığı için ben de etrafını gezmeye başladım. Ada kenarından arka tarafa doğru yürüdüğünüzde beachlerde keyif yapabilirsiniz. Denizi harika 🙂 Gecesinde Old Town da bir çok gece kulübü, restoran ve bar seçeneği var.

Hostelden haritamı alıp Old Town’u ve çevresini gezmeye başladım. Minik minik kiliseler, hediyelik eşya dükkanları  ve harika dondurmacılar var 🙂 Gecesinde Budva Gar’ ına gidip Kotor için yola çıktım.

Merve Usta

Kotor:

Kotor’ a vardığımda harika bir şehir karşıladı beni. Muhteşem Kalesi ve Old Town’ u ile Kotor karşımdaydı. Hostel’ e yerleşip etrafı gezmeye başladım. Bu arada boyum 1.78  olmasına rağmen Karadağ’ daki kızların yanında ortalama olduğumu farkettim gerçekten güzel ve cana yakın insanları var 🙂

Kotor’ da uyanadığım gibi San Giovanni’ ye yani kaleye tırmanmaya karar verdim. Öncelikle söyleyeyim kaleyi tırmanacaksanız spor ayakkabınızı giyin ve yanınıza su alın. 2 euro civarında giriş ücretini ödedikten sonra başladım tırmanmaya. İlk başta size 30 dk sürecek derlerse inanmayın en az 40 dk da ulaşabildim. Kaleye tırmanırken manzara sizi o kadar etkiliyor ki sabırsızlıkla daha da yukarıya doğru yürümeye başlıyorsunuz. Ve muhteşem ZİRVE!

2 saate yakın zaman geçirdim kalede. Hatta yanıma kahvaltımı aldığım için baya keyif yaptım diyebilirim. Sonrasında Old Town’ a dağılmış olan minik kiliseleri ve hediyelik eşya dükkanlarını gezdim.

Ben İyiyim Anne

Bosna Hersek
Mostar:

Gar’a gidip sonraki gün için Mostar için otobüs bileti aldım. (Bosna Hersek) Mostar’a ulaştığım gibi Mostar köprüsünü en iyi şekilde fotoğraflayabilmek için bir cafe buldum. Cafenin bahçesinden Mostar Köprüsünün fotoğraflarını çektim.

Buraya kadar gelmişken Mostar Köprüsünün altındaki akarsuya ayaklarımı sokup düşündüm ülkede yaşanılanları. 1993 -1995 yılında yaşanan savaşta yara alan evlerdeki kurşun izleri silinmediği için öncelikle bir şok yaşadım. İnsanların her gün bu kurşun izleri arasında yaşamasının ne kadar dağır olduğunu düşündüm. Neyse köprünün ayağında bulunan “Don’t Forget 93” yazısını göreceksiniz. Soldaki merdivenlerden aşağı inerseniz akarsuya ulaşabilirsiniz. Sağ tarafına doğru giderseniz de camiyi göreceksiniz. Ben gittim çok bir esprisi yoktu aslında. Yarım günde minicik olan Mostar’ ı sokak sokak gezip Saraybosna için yola çıktım.

Ben İyiyim Anne

Saraybosna:

Saraybosna’ ya vardığımda hava kararmıştı ama ben kararlıydım bir kısmını gezmeye. İlk olarak ünkü Sebil’ i görmeye gittim. Bir rivayete göre bu sebilden su için tekrar Saraybosna’ ya gelirmiş. Sonrasında Katedral yolu üzerinde bulunan soykırım müzesini gezdip Katedral’ da gezimi noktaladım. Buraya kadar gelmişken kaymaklı köfteyi denemeyi unutmayın derim. Tadı baya lezzetliydi..  Saraybosna merkezde rahatça bulabilirsiniz.

Sonraki gün Başçarşı ve çevresini gezdip, Gazi Hüsrev Bey Camisi,

Ben İyiyim Anne

Sırbistan
Belgrad:

Biletinizi önceden almanızı tavsiye diyorum çünkü akşam saatleri bilet ofisi kapanıyor. 7-8 saat süren otobüs yolcuğu sonrası Sırbistan’ ın Belgrad şehrine ulaştım. Kapıda hiç problem yaşamadım.

Belgrad müzeleri, gece hayatı ve cafeleri ile sizi artık bir Avrupa şehirnde olduğunuzun sinyallerini veriyor. Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi ve Belgrad kalesini görmenizi tavsiye ederim. Para bozdurduğunuzda kendinizi  dinar zengini gibi hissedeceksiniz ama insan o kadar paranın nereye gittiğini anlamıyor bile:)

Merve Usta

Novi Sad:

Novi Sad şehrine ulaşmanız için de otobüs garından her yarım saatte bir kalkan otobüslere binmeniz gerekiyor. Ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bu nedenle günü birlik şehir  turu yapmanızı öneririm. Burada da gezilecek yerlerin başında

Novi Sad küçük bir şehir olduğu için merkezde bulunan kilise ve müzeleri gezebilir, şık caddelerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz..

Merve Usta

beniyiyimanne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir