Cape Town Rotası – Ümit Burnu

Ümit Burnu Rotası ve Detayları

Cape Town’ un en sevilen rotasına hoş geldin! Tercih sıralamasında en üstte olmasının nedeni 180 km’ye yakın rotanın içerisinde penguenlerden, foklara, Ümit Burnuna kadar her şey var. Rotamızı sırasıyla aşağıya yazıyorum.

 • Truth Coffee (şehrin en iyi kahvelerinden)
 • Camps Bay Beach  (dev palmiye ağaçlarının yanındaki beyaz kumlarda ufak yürüyüş )
 • Seal Island (fok adası)
 • Chapman’s Peak Drive (dünyanın en güzel araba yollarından)
 • Boulders Beach (koruma altında olan Güney Afrika Penguenleri’ ni ziyaret)
 • Long Beach (plajın manzarasında kısa fotoğraf çekimi)
 • Ümit Burnu (Table Mountain)
 • Signal Hill

Başlayayım anlatmaya 🙂

Sabah erken saatte uyanırım ben. O yüzden bir an önce güne başlayıp şehrin aydınlık olduğu saatlerde keyfini çıkarmaya çalışırım. Ümit Burnu rotasının çok fazla kişiyle gezdim. Binlerce fotoğraf çektim. Yol arkadaşı olduğum herkese sevgiler!

Sabah ilk iş Truth Coffee. Şehrin en iyi kahvesinin satıldığı aynı zamanda eğitim de verildiği yerlerden. Karışıklık olmasın, şehirde 2 tane Truth isminde kahve dükkanı var benim bahsettiğim “Truth Coffee Roasting”.

Truth Coffee Roasting

Kahvelerimizi aldıktan sonra ilk iş bembeyaz kumları, kocaman palmiyelerin olduğu Camps Bay Beach’te sabah yürüyüşü.

Camps Bay Beach

20 dakikalık araba yolculuğu sonrası Hout Bay Limanı’na ulaşıp, foklar görmek için tekneye gidebiliriz. Dev kayalıkların üstünde yüzlerde fokun koloni halinde yaşadığı bölgeyi gözlemleyip, 40 dakikalık tekne turu sonrası hediyelik eşya bakabiliriz.

Cape Town Fok

Sıra en sevdiğim yerde! Dünyaca ünlü araba markalarının (Mercedes, Bmw gibi) reklam filmlerini çektikleri dünyanın en güzel araba yollarından biri Chapman’s Peak Drive. Ben bu yolun her yerinde durmayı seviyorum. Seyir noktalarında ve Long Beach’te durup harika fotoğraflar çekilme zamanı!

Chapman’s Peak Drive

30 dakikalık yolculuk sonrası bu defa ki durağımız Güney Afrika penguenleri. 1 – 1,5 metrelik penguenlerin harika güzellikteki Boulder’s Beach’teki parkı. Normalde penguenleri seyir terasından izleyebiliyorken ben başka bir girişle seni penguenlerle yan yana getireceğim 🙂

Penguen parkının yanında harika deniz ürünleri yiyebileceğimiz bir restoran var. Öğle yemeği için güzel olabilir.

Boulder’s Beach penguins

Penguen ziyareti sonrası 30 -40 dakikalık araba yolculuğumuz olacak. Küçük yerleşkelerden geçer, çok sevdiğimiz yerlerde duraklayıp derin bir nefes çekeriz içimize. Sonra Cape Point! (Ümit Burnu)

Afrika kıtasının en ucu olan Cape Point milli parkının içinde binlerce farklı canlı yaşıyor. Baboon cinsi maymunların cirit attığı yollarda duraklayıp izleriz bu kocaman vahşi maymunları.

İlk olarak Cape Point tabelasının yer aldığı yere gidip okyanusu izleriz. Şu herkesin fotoğraf çektirdiği yer. Dev okyanus dalgalarının hissettirdiği özgürlük duygusuyla Afrika kıtasının en ucundan dünyayı selamlayalım!

Cape Point

Sıra en eski deniz fenerine tırmanıp harika manzaralı patika yollara ulaşıp, en uç kısımda bulunan diğer (yeni) deniz fenerine kadar yürümek. 50 dakikalık gidiş- dönüş keşif sonrası parkın en iyi fotoğraflarının çekildiği köşelerde gidip günümüzü ölümsüzleştirelim.

cape point lighthouse

1 saat 10 dakikalık yol sonrası güneşin batışını izlemek ve şehir karardıktan sonra ışıl ışıl halini görmek için Signal Hill en iyi yerleden biri. Tepeye araba ile tırmandıktan sonra kamp sandalyelerimiz, hoparlör ve içeceklerimiz ile şehrin keyfini çıkarabiliriz!

Signal Hill sunset

Not: Gün boyunca profesyonel fotoğraf makinamla çekeceğim tüm fotoğraflar aynı günün akşamında paylaşılacaktır.

Bu rotada yanında olması gerekenler
 • Yağmurluk, mont veya kalın ceketler (hava durumuna bağlı)
 • Yürüyüş için uygun ayakkabı ve terlik
 • İhtiyaca bağlı elektronik eşyalar
 • Dileyen atıştırmalık kuru yemiş, bisküvi vs..
Ayrıca alternatifler;
Diğer Güney Afrika Gezi Rotalarım

Cape Town Robben Island & Muzemberg Rotası için Tıklayınız.

Cape Town Table Mountain & Stellenbosh Rotası için Tıklayınız.

Benimle bu turu yapmak isterseniz canlı sohbet üzerinden ya da Instagram’dan iletişime geçebilirsiniz. En geç 1 gün içinde size geri dönüş yapacağım!

beniyiyimanne

4 thoughts on “Cape Town Rotası – Ümit Burnu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir