Cape Town’da Gezilecek Yerler

Bu yazıda sizlerle Cape Town’da gezilmesi gereken önemli noktaları paylaşacağım. Cape Town’a gelirseniz, belki beraber de gezeriz 🙂

Table Mountain – Masa Dağı

Cape Town’da şehrin her yerinden görülebilecek kadar büyük ve kudretli, üstü bir masa gibi dümdüz olan bir dağ düşünün. Şehir bu dağın ve dağdan ayrılan parçaların eteklerine kurulmuş. Yüksekliği 1087 metre, ortalama tırmanış süresi 4 saat. 400 den fazla patika yolu var. Ayrıca dağın zirvesine teleferikle de çıkılabiliyor. Yalnız bileti online olarak önceden almakta fayda var. Sezon dönemi teleferik girişinde uzun kuyruklar olabiliyor. Teleferiğe bindiğinde cam önünde durursan döndükçe açılan pencere sayesinde kısa bir adrenalin yaşayabilirsin. Online Bilet için sitesini ziyaret edebilirsin. Yaz döneminde Sunset Biletleri %50 indirimli olabiliyor. 5 dakikalık teleferik sonrası dağın zirvesine varınca her ayrı noktasından şehrin keyfini çıkarabilirsin. Harika bir manzara karşılayacak seni ve nefesin kesilecek. Güneşin batışını izlemek için en güzel yerlerden biri. Dağın zirvesinde bulunan cafenin fiyatları normal seviyede. Her mevsimde soğuk olan Masa Dağı için yanına kalın bir şeyler almayı unutma. Hava şartları nedeniyle teleferikte iptal yaşayan olursa en yakın ve en güzel manzaralardan biri Signal Hill’e gidebilir.

table mountain

Signal Hill

Şehrin en yüksek sinyal tepesi ve gün batımı için şehrin en güzel tepelerinden biri. Her gün saat tam 12:00’ da gülle atılıp insanların saati hatırladığı ve bu geleneğini günümüzde de devam ettiği tepe. Günün erken saatlerinde yamaç paraşütü için atlayan onlarca insan görebilirsin. Ücretsiz ve araba ile çıkılabiliyor. Sunset zamanı yol kitlenebiliyor bu yüzden ilk bulduğun yere arabanı park edip kahveni alabilirsin. Ayrıca Signal Hill’ in patikasından merkeze inmek istersen Bo Kaap Mahallesine ulaşabilirsin.

signal hill cape town

Bo Kaap

Renkli evlerin olduğu Cape Town’un en eski Müslüman mahallesi. Şehirde ezan sesinin sesli verildiği tek bölge. İçinde aynı zamanda Bo Kaap mahallesinin tarihinin yer aldığı müzeye de gidebilirsin.

beniyiyimanne

Muizenberg

Rengarenk kabin evler ve sörfün en popüler olduğu plaj. Aynı zamanda bu bölgede bir çok sörf kursu ve sörf eşyaları bulabilirsin.

Muizenberg cape town

Chapman’s Peak Drive

Mercedes ve Bmw’nin reklam filmini çektiği aynı zamanda James Bond’un filminde kullanılan dünyanın en güzel manzaraları araba yollarından biri.

Chapman’s Peak Drive

Kirstenbosch Botanik Bahçesi

Afrika kıtasının en büyük botanik bahçesi. Dağların eteklerine kurulmuş, yaz dönemlerinde gün batımı konserlerinin yapıldığı Cape Town’un en özel yerlerinden biri. İçinde tahta köprüyü bulup bahçenin manzarasını izlemeni tavsiye ederim. Bahçe aynı zamanda UNESCO Dünya Miraslar Listesinde de yer almakta.

Kirstenbosch cape town

Stellenbosch Şehir Merkezi

Şehir merkezinde üniversite yer aldığı için öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bölge. İçinde muntazam dizilmiş beyaz evler, tarihi kilise, galeriler, cafeler ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğu küçük caddeyi gezebilirsin.

Stellenbosch

Stellenbosch Şarap Bağları

Şehrin en büyük ve en popüler şarap bağlarının olduğu bölge.

stellenbosch

Franschhoek

Diğer önemli şarap bağlarından. Üstü açık trenle şarap bağları gezisi yapıp kasabanın caddesinde gezebilirsin.

Franschhoek

Camps Bay

Bembeyaz kumları ve kocaman palmiyeleri ile şehrin en gözde semti. Şehir merkezine de yakın olan bu bölgede güzel yemekler yiyebileceğin seçenekler var. Aynı zamanda okyanusun keyfini de çıkarabilirsin.

Camps Bay Beach

Silvermine

Dağların arasında oluşmuş muhteşem doğası olan göl. Soğuk okyanusa giremeyenler için en iyi tercihlerden. Sabah erken saatlerde piknik eşyalarını alıp gidebilirsin. Girişi ücretlidir.

The Silvermine Nature Reserve

Company’s Garden

Şehrin göbeğinde, Long Street’e 5 dakika uzaklıkta sincapları besleyebileceğin huzurlu park. Giriş ücretsizdir.

Company’s Garden

Garden Route

Garden Route

Boulder’s Beach

Afrika penguenlerinin korunduğu beach. Parka 2 ayrı yerden giriş yapabilirsin. Biri gözlem yeri diğeri beach girişi. Eğer beach girişinden girer ve kocaman kayalıkların arasından ilerleyebilirsen penguenlerle burun buruna gelebilirsin 🙂

Boulder’s Beach penguins

Seal Island

Hout Bay Limanından kalkan teknelerle toplamda 40 dakika süren bir yolculuk yapılıyor. Okyanusun ortasında fokların yaşadığı kara parçalarını tekneden inmeden gözlemleyebilirsin. Ayrıca limanda güzel hediyelik eşya pazarı da var.

Cape Town Fok

Cape Point – Ümit Burnu

Cape Point

Constantia Bölgesi

Şehrin en zengin muhiti ve butik şarap bağlarının olduğu harika bölge.

Constantia

Güney Afrika’da birlikte gezebileceğimiz turları incele! İstersen senin seçtiğin yerleri de gezebiliriz 🙂

Cape Town Cape Point & Ümit Burnu Rotası için Tıklayınız.

Cape Town Robben Island & Muzemberg Rotası için Tıklayınız.

Cape Town Table Mountain & Stellenbosh Rotası için Tıklayınız.

Güney Afrika’yı Benimle Gezmek ve Birlikte Keşfetmek İstersen! Hemen Bana Ulaşabilirsin 🙂 En Geç 24 Saat İçinde Geri Dönüş Sağlayacağım!

beniyiyimanne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir