Güney Afrika Seyahati Öncesi Tavsiyeler

güney afrika

Güney Afrika için Öneriler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Güney Afrika ters mevsim yaşadığı için mevsim olarak uygun tarihler Ekim- Nisan ayları. Diğer aylar ciddi soğuk olabiliyor.

-Ülkede toplu taşıma yok denecek kadar az. Toplu taşımalar da genelde güvenli değil. Özellikle trenin şehir merkezi durağı en tehlikeli yerlerden biri. Hapishaneden tek yön bilet alınan eski mahkumlar tek yön biletle bu durağa gönderiyor. Tren kullanacaklar bu durakta çok dikkatli olmalı.

-Güney Afrika’da trafik soldan akıyor ve direksiyon sağ tarafta. Eğer araba kiralayacağım dersen sol koluna bir bileklik tak ve sol kolunu takip ederek araba kullan 🙂

-Araba kiralama haricindeki diğer seçenekte Uber. Taksi yerine Uber tercih etmeni öneririm. Fiyat ve gideceğin yol belli olduğu için hiç riske girmemiş olacaksın. Uber için ayrıca link bırakıyorum: https://www.uber.com/en-ZA/c/where-to-in-south-africa/

johannesburg

-Ülkenin birçok yerinde park ücreti uygulanmıyor ama bizim tabirimizle değnekçiler var. Uzun kalacağın yerlerde değnekçilere 5-10 rand verebilirsin ama ücreti çıkınca vermeyi unutma yoksa 2 defa ödemek zorunda kalabilirsin.

-Araba park ederken, araçlar için belirlenmiş beyaz çizgilerin ortasına park edebilirsin , yalnız kırmızı çizgilere dikkat. Kırmızı çizgiye park edersen kısa sürede cezayı yazabilirler. (Yanlış park cezası 500-600 rand arasında)

-Türkiye’deki eski ehliyetle de araba kiralayabilirsin. Bu ehliyetler kısa süreli geçerli ama yine de ingilizce diline çevrilmiş ehliyet kağıdıyla gelirsen kaza gibi bir durum olduğunda sorun yaşamazsın.

-Para bozdururken exchange ofisler dışında bazı dükkanlar para bozabiliyor ve bir çoğu dövizlerden daha iyi kur veriyor. Cape Town için 37 Strand Street ‘teki telefon dükkanının alt katındaki kot toptancılarına gidebilirsin. Genelde ben buradaki abilerde bozduruyorum 🙂 İçeri girerken biraz korkunç gibi görünüyor ama güvenli merak etme. Dolar bozdurmak en kârlısı.

-Balina Gözlem, Köpek Balığı dalışı gibi bir aktivite düşünüyorsan özellikle sezon zamanı önceden yer ayırtmalısın.

-Cape Town ve Johannesburg’ta turistleri gezdiren Kırmızı Otobüsler var.  Elektronik rehberlerinde Türkçe seçeneği var. (Red bus) Bu otobüsleri kullanarak şehri en uygun şekilde gezebilirsin. Linkini paylaşıyorum: https://www.citysightseeing.co.za/cape-town/products/cape-town-open-top-bus-tours

-Gündüzleri cennet olan bu ülke geceleri tehlikeli. Gece ıssız sokaklarda yürümemeli, hava karardığında ıssız sokaklarda araba kullanmamaya özen göstermelisin. Cam açık telefon elindeysen bir anda gaspa uğrayabilirsin, dikkatli ol.

johannesburg

-Hangi mevsim olursa olsun yanına kalın bir ceket almayı unutma 🙂

-Tüm restoran ve cafelerde %10 bahşiş uygulaması var. Hesabı istediğinde, kalemle birlikte adisyon gelecektir. Adisyona bahşiş ve hesabı toplayıp yazman yeterli olacaktır.

-Restoranlarda yemediğin yemeği paket olarak alabilir, sokakta gördüğün muhtaç insanlarla yemeğini paylaşabilirsin. Bu ayıp değil, paylaşmak 🙂

-Ulusal parklarda bulunan maymun türü “Baboon” lara dikkat etmelisin. Saldırgan oldukları için dokunmak ve beslemek yasak.

-Güney Afrika’ya gelirken aşı olmana veya ilaç kullanmana gerek yok.

-Hediyelik eşya pazarlarında pazarlık yapabilirsin.

Umarım bir sürü güzel anı biriktirirsin bu harika ülkede. Şimdiden keyfi gezmeler!

beniyiyimanne

Cape Town’u Birlikte Gezmek İstersen Güney Afrika Gezi Rotalarım:

Cape Town Cape Point & Ümit Burnu Rotası için Tıklayınız.

Cape Town Robben Island & Muzemberg Rotası için Tıklayınız.

Cape Town Table Mountain & Stellenbosh Rotası için Tıklayınız.

Hemen Bana Ulaş! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir