Tomorrowland 2018

beniyiyimanne

Dünyanın en büyük festivallerinden Tomorrowland’de bir adet beniyiyimanne!

Biraz da festivali anlatayım.

Dünyanın en küçük ülkerinden biri olan Belçika’da dünyanın en büyük festivallerinden biri yapılıyor. Ülke hiç mutlu değil festivalden. Klasik Avrupalı. İstemiyor şehrinin düzenini bozmayı. Bu yüzden festival büyük paralar ödüyor devlete.

tomorrowland

Festivalin yapıldığı alanın parmalıklarından at çifiğini izlemiştim. Çadır bölgesinin arka tarafına kalıyor. Kısacası insanların huzurla yerleştiği bölgenin ortasındaki dev parka Tomorrowland’i kuruyorlar. Gece saat 1’ de hatta son gece saat 12’de müziği kapatıyorlar. Bildiğin ışıkları, tüm servisi her yeri kapatıyorlar. Bu yüzden Dreamville’de kalmanı öneririm.

tomorrowland

Festivale ait olan çadırların kurulduğu alanın adı Dreamville. Burası da Tomorrowland gibi büyük bir alana kurulmuş. İçinde her şey var ama her şey! Saçma sapan her şey 🙂 MAC’te makyaj yaptırıp göl kenarında sushi’ni yiyebilirsin. İçinde kebapçı bile var 🙂 Ayrıca kamp için gerekli olan tüm eşyalarını da bulabileceğin dükkanlar var. Ben hazır çadırı kurulu paketlerden aldım.

beniyiyimanne

Kamp alanı için ben kendi çadırımı, uyku tulumumu getiririm dersen çadırını Tomorrowland girişinin yakınlarına kurmaya çalış. Birde bizim pazar çantaları vardır, tekerleklilerden. Onlardan getirirsen yanında tüm yiyeceğini, içeceğini onlarla çadırına getirmen kolay olur. Dreamville’nin içinde Carrefour Tomorrowland var ve fiyatları marketlerle hemen hemen aynı.

beniyiyimanne

Bilet fiyatı konusuna girmiyorum. Bir çok seçenek var internetten seçenekleri araştırabilirsin. Bileti aracı kurumdan aldığım için zorluk yaşamadım. Bilet çıktığı gün f5 tuşuna yarım saat boyunca basarsan ve kredi kartında yeterli bakiye varsa o bilet senin 🙂

beniyiyimanne

Bileti aldıktan sonar adresine Tomorrowland’in özel kutusunda festival boyunca kullanacağın özel seri numaralı aynı zamanda içinde çip bulunan bilekliğin geliyor. İlk gördüğüm anı hatırladım, çok heyecanlanmıştım 🙂 Kutunun içinde bilekliği nasıl aktif hale getirebileceğin yazıyor. Mail adresinden onayını yaptıktan sonra bilekliğin hazır! Tomorrowland kitapçığında “bu bileklik festival boyunca senin hazinen” yazıyor. Gerçekten öyle çünkü ona yüklediğin Pearls (Tomorrowland’in para birimi) kadar zenginsin 🙂 Yükleme sırası çok uzun olabiliyor. Festival alanı girişinde ilk iş paranı yükle derim.

Biletim Comfort Pass olduğu için kutunun içinde Tomorrowland 2018’in simgesi denizatlı bir de kolye hediye geldi. Ana sahnenin fotografına dikkat edersen kocaman bir denizatı göreceksin.

beniyiyimanne

Festivalin bir de uygulaması var. Cep telefonuna uygulamayı indirdikten sonra internetin olmasa bile kim, nerde, ne zaman çıkıyor, festival alanının haritası hatta kendi favori listeni oluşturup uygulamanın sana dj çıkmadan önce hatırlatma yapmasını bile sağlayabilirsin. Uygulamada festival için ihtiyacın olacak her şeyi bulabilirsin.

beniyiyimanne

Ayrıca su şişelerini atmazsan duş kenarında içme suyu musluğu var, oradan temiz su doldurabilirsin. Aynı musluk ana sahnenin yanındaki tuvalette de var.

Festival alanında herşeyi çözmüşler aslında. Arkadaşım bana bu kadar insan eskiden savaşa gidiyordu dedi. Hakikaten öyle! 28 yaşındayım ben hayatımda bu kadar kalabalık ve güzel bir atmosfer görmedim! Yüz binlerce insan hep birlikte dans ediyor. Yürüme yolları tek yön, o kadar insanın birbirini ezmeden geçmesi için yaya trafiği sağlanmış.

tomorrowland

Herşey bu kadar basit ve güzel mi? değil. Her şeyi çözmüşler de tuvaleti çözememişler. Bazen kuyruk sonsuza kadar gidebiliyor. Eğer tek sıra kuyruk varsa çok problem değil ama tuvalet başı kuyruk varsa o iş çok uzun sürüyor söyleyeyim. Erkekler için bir çok yerde pisuvar var.  Duş konusunda da açık duş hızlı ilerliyor ama kapalı duşa sabah erken saatlerde gitmezsen uzun süre bekleyebilirsin. Ayrıca tuvalet çıkışlarında kullanmalık deodorant masası harika bir fikir olmuş, keşke her festilvalde böyle bir hizmet olsa.

Tomorrowland’ de fiyatlara nasıl? Ben korkmuştum açıkçası fiyatlardan. Yani sonuçta euro ama öyle değil. Yani elimize düştün fiyatları saçma bir şey yapalım dememişler. Ucuz değil ama pahalı da değil.

tomorrowland

10 euro ya powerbank kiralıyorsun. Sınırsız değiştirme hakkın var. Bittikçe her yerden yenisini alabiliyorsun. Giderken iade dersen 5 euro depozitini geri alabilirsin. Bütün harcamalarında bilekliğini kullanacaksın, unutma.

Eğer kesin gidiyorsan ve bu yazımı okuyorsan senden bir şey isteyeceğim. Festivale tüm ülkeler bayrakları ile katılıyor. Ben yanımda bayrağımla gittim ama bayrağı göklere çıkarıp sallayabileceğim çubuğum yoktu. Gidiyorsan bayrağın için upuzun bir çubuk al, sanırım katlananları vardır. Çıkar bizim bayrağı yukarılara 🙂

beniyiyimanne

Festival için yanında olması gereken eşyalar;

-Yağmurluk, şapka

-Kamp için gerekli olan tüm mazemeler (tuvalet kağıdına kadar alabilirsin)

-Küçük asma kilitler ( hem sırt çantan hem çadırın için)

-Kamp sandalyesi

-Sigara içenler için nakit para çünkü bileklikler sigara satışında geçmiyor

-Islak mendil

-Ayna

-Güneş Kremi

beniyiyimanne

Ufak bir uyarı: Festivalin 2.günü ben ellerim havada zıplarken o kalabalıkta elimden aldılar telefonumu. Sonraki gün polis ofisine gittiğimde (Tomorrowland’in içinde polis ofisi var) aynı gece 100’den fazla kişinin telefonunun gittiğini öğrendim. Ana sahnenin önünde Armen Miran’ı dinleyip büyülenen herkesin telefonunu çalmışlar. Aynı gece aynı performans. Özellikle ana sahne tarafında çok yaşandı böyle olaylar. Telefonum elimden alındıktan sonra izdiham oldu. Sigortalı diye hiç bozmadan devam ettim ama sigortalı olmasaydı üzebilirdim 🙂 Olan fotoğraflarıma oldu. Wi-fi ile yedeklendiği için yedekleyemeden gitti telefonum ama o kadar güzeldi ki festival hayatımın en iyi müziğini ve sahne şovlarını izlemeyi tercih edip kaldığım yerden devam ettim. Sen yinede eşyalarına dikkat et.

beniyiyimanne

Sonuç olarak, hayatımda gittiğim en güzel ve en büyüleyici festivaldi. Evet pahalı ama gittiğinde paradan kaçmadan dünyanın en güzel köyünü senin için kurduklarını görüyorsun. Her ayrıntıyı düşünüp o kadar insanı bir arada tutmayı ve memnun etmeyi başarmışlar. Şansın varsa kaçırma kesinlikle git! Hem görsel şölen hem de müziğin en temiz halini dinleyip yüzbinlerce insanla o anı paylaşıyorsun. Bunun için harcayabileceğin paran varsa düşünme al biletini!

Çok eğlen, çok güzel anılar biriktir!

beniyiyimanne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir